Θόλωμα στο μάτι | σχεσεις & sex , θεια λουκια , του γιατρού | womenonly.gr
14:24
2/12/2013

Θόλωμα στο μάτι

mail to Εκτυπώστε το Αρθρο
@
Ξένια

Ξύπνησα το βράδυ και είχα φριχτές ζαλάδες. Παρατήρησα επίσης ότι όταν ξάπλωνα μόνο, το δεξί μου μάτι θόλωνε και στο ημίφως δεν έβλεπα σχεδόν καθόλου... 

Μοναδικά αφροδισιακά έλαια για μασάζ και κεριά για την πιο αισθησιακή ατμόσφαιρα! Lovejoy Μόνο για εσένα!

Θεία Λουκία γεια σου. Θα σε παρακαλούσα να με συμβουλεύσεις για ένα θέμα υγείας που αντιμετωπίζω τον τελευταίο καιρό. Σπουδάζω σε μια χώρα της ανατολικής Ευρώπης. Πριν 10 περίπου μέρες μου ήρθε περίοδος και επειδή πονούσα πολύ πήρα ένα ολόκληρο χάπι mesulid. Το βράδυ, βλακωδώς ομολογώ, ξέχασα ότι είχα πάρει το χάπι και ήπια 2 ποτήρια κρασί (είχαν μεσολαβήσει περίπου 6 ώρες). Ξύπνησα το βράδυ και είχα φριχτές ζαλάδες. Ξεκίνησα να πίνω πολύ νερό για να αποβάλλει ο οργανισμός μου ό,τι ήταν αυτό που τον πείραξε.

Την επόμενη μέρα παρατήρησα επίσης ότι όταν ξάπλωνα μόνο, το δεξί μου μάτι θόλωνε και στο ημίφως δεν έβλεπα σχεδόν καθόλου. Όταν τα φώτα ήταν ανοιχτά, έβλεπα κανονικά. Αν στεκόμουν σε όρθια ή καθιστή θέση, το θόλωμα υποχωρούσε. Σε αυτή την κατάσταση ήμουν για 3 μέρες, με τα ίδια συμπτώματα, τα οποία όμως εξασθενούσαν. Την τέταρτη πήγα σε γιατρό παθολόγο, που μου είπε ότι αφού δεν υπάρχουν συμπτώματα πλέον (ζαλάδα και θόλωμα στο μάτι) δε μπορεί να κάνει τίποτε. Επειδή με είδε χλωμή, μου ζήτησε να κάνω ένα αιματολογικό έλεγχο φεριτίνης, αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνης, αλλά τα ευρήματα ήταν φυσιολογικά.

Το θέμα είναι ότι χτες το βράδυ, περίπου μια βδομάδα από τότε που πήγα στο γιατρό και 10 μέρες μετά από τη λήψη του χαπιού, παρατήρησα επίσης το θόλωμα στο μάτι, στο ημίφως, όταν πήγα να κοιμηθώ. Είναι σα να βλέπω μέσα από ένα σκούρο κόκκινο φίλτρο. Το μάτι μου όμως δε φαίνεται να έχει κάτι περίεργο. Είναι δυνατόν να έχω παρενέργειες από το φάρμακο, ακόμη και 10 μέρες μετά;
Να σημειώσω εδώ ότι πολύ συχνά, αλλά όχι κάθε φορά που μου συνέβη αυτό το θόλωμα, ήταν λίγο πριν κοιμηθώ, το δωμάτιο ήταν σκοτεινό και εγώ ασχολούμουν με το κινητό μου για αρκετή ώρα. Έχει μήπως κάποια σχέση η αντίθεση φωτός/σκοταδιού;

Έχω αρχίσει να κουράζομαι με αυτήν την κατάσταση θεία. Σε λίγες μέρες επιστρέφω Ελλάδα. Πες μου σε παρακαλώ, σε τι ειδικότητα γιατρού πρέπει να απευθυνθώ για να μη χάνω το χρόνο μου και τα χρήματά μου; Να σημειώσω  ότι το περιφερειακό νοσοκομείο της πόλης μου δεν έχει βασικές ειδικότητες, όπως πχ οφθαλμίατρο, και εγώ δεν είμαι πλέον ασφαλισμένη, οπότε η επίσκεψη σε ιδιώτη/ες γιατρό/ούς είναι μονόδρομος. Συγγνώμη για το μακροσκελές γράμμα μου. Θα με υποχρεώσεις αν μου απαντήσεις...

Γίνε φίλος της θείας Λουκίας και στο FaceBook

Ξένια μου, έχω την εντύπωση ότι η ιστορία με το μάτι και το αντιφλεγμονώδες είναι καθαρά συμπτωματική, αφού εξακολουθείς να έχεις ενοχλήσεις τόσες μέρες μετά. Υποψιάζομαι δε, ότι η ενασχόληση σου με το κινητό μέσα στα σκοτάδια είναι αυτή που σου δημιουργεί το πρόβλημα, αλλά θα πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ένα οφθαλμολογικό τσεκ-απ το ταχύτερο για αποκλείσεις το ενδεχόμενο να έχεις υποστεί κάποια βαθύτερη βλάβη, από αυτό ή από άλλο λόγο.

Άλλωστε, μπορείς να τσεκάρεις και μόνη σου τον ρόλο που παίζει το κινητό στο πρόβλημα σου, απλά σταματώντας να ασχολείσαι με τον κινητό σου εκείνη την ώρα ή και κάνοντας κάτι άλλο, π.χ. διαβάζοντας κάποιο έντυπο, ή βλέποντας λίγη τηλεόραση με ανοιχτό το φως όμως.
Σου εύχομαι περαστικά σου και γρήγορα!

ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ